Výlet do Irska,

Tak jak začít, o cestě jsem mluvil dávno. Přesně jsem nevěděl kam a kdy, vstupem do unie se to malinko zjednodušilo, říkal jsem si pracovat,tak legálně, abych se měl v důchodu dobřeJ

Tak na výběr byla Anglie a Irsko. No a Lady sestra tam odjela na prázdniny a sehnala garsonku, no a tak jsem se stal jejím spolubydlícím.

Na začátku července tedy padlo rozhodnutí a já jsem se začal chystat=koupil jsem si letenku .)

Docela zajímavá je ta část před odletem, tak si neodpustím se nezmínit o hrabání sena a následném bodnutí 12 vos do celého těla, vyvrknutí kotníku a šití ucha.

No tak jsem 13.7.2004vztanul  na letišti Ruzyně s hlavou zalepenou, slyšíc na jedno ucho a kulhav. Nic nebránilo další cestě a tak jsem šel….

Let byl v pohodě, teda já si ho nějak nepamatuju, asi klasický myšlenky, spadne nespadne..

V Dublinu mě čekala Alča a Eva na letišti a jelo se domu, teda do garsonky J

Prvních 14 dní jsem se pajdal do města a koukal kde co a tak, v podstatě bylo všechno dost nový, hlavně jsem těm lidem vůbec nerozuměl. Potkal jsem docela dost fajn lidi, kteří tam byli většinou jen na prázdniny. Po 14 dnech se štěstí usmálo a v novinách jsem našel inzerát, že hledají geodeta. Jo málem jsem zapomněl na své první zaměstnání coby prodavač obrazů, to byla dobrá škola hned na začátek, dva dny jsem to vydržel-jeden obraz prodánJ

Po zkušebním dnu mi bylo nabídnuto zaměstnání, takže jsem byl šťastněj. Další den jsem jel jako asistent a den na to jsem dostal auto,stroj a asistenta a se slovy:“thomas, musí to dneska být hotový“ jsem se vydal na cestu po Irsku, samozřejmě jsem si sedl na místo spolujezdce a teprve poté mi došlo, že to nebude tak jednoduchý :)

Nějak jsem to zvládl a dokonce jsme dojeli i na místo určení, Wicklow mountains je nádherné místo. Celý den s Irem byl pěkným začátkem mé výuky cizího jazyka, pár nových nadávek, cca 90 procent jsem nepochopil, ale když jsem přijel domu asi v devět(netušil jsem jak je perfektní systém jednosměrek) jsem padnul jak mrkev do pelechu.

Další dny to bylo lepší a lepší. V práci byli perfektní lidi, jen ten šéf byl divnej. To jsem pochopil docela brzo, protože jak se jednalo o jeho peníze byl jak blbej, hlavně se s tím moc nebabrat, rychle to udělat a zkasírovat penízky J

Ale našel jsem cestu jak s nim být v pohodě a snažit se být co nejmíň v kanclu(vyhnout se jeho dotazům). Měl jsem štěstí na zajímavý místa, např. jsem dělal kompletní dokumentaci k 200 let starému novogeorgiánskému domu The Grove u Balrathu. Pohledy na fasády u starého zámku Kilronen kastle u jezera kdesi u Carrick on Shannon, tvorba plánů schodišť v Gresham hotelu na O`Connell street v Dublinu. No zkušenosti dobrý, zejména když jsem to nikdy předtím nedělal :)

V průběhu pobytu jsem se několikrát stěhoval od oné Alčy k Danovi, kde jsem bydlel i se Švédem Mikem. Pak jsem byl bezdomovec a bydlel na hostelu u Ivetky a nějaký čas u Radka ve „skladu“.  V listopadu jsem konečně našel bydlení, dle svého gusta u Lance(jihoafričan) v pěkným baráčku u Phoenix parku. Na této štaci jsem zůstal až do svého odjezdu v únoru.

Asi nejdůležitější poznatek z ciziny je zjištění a uvědomění si svobody. Můžu si dělat co chci, když budu chtít, zítra odletím někam kam chci. Prostě člověk nemá takový vazby jako když je zpátky doma. Určitě jsem udělal dobře, že jsem odjel a doufám, že se ještě někam jako „turista“ podívám hodně brzo.

Tak to je asi vše co mě tak napadá, samozřejmě toho je k psaní daleko víc, ale teď po více než 3 měsících v ČR mi to přijde jako v kostce všechno.

 

23.května 2005